طراحی دکوراسیون پذیرایی ( سالن نشیمن )

اتاق نشیمن محل دور هم نشستن خانواده است و بیشترین اوقات آن ها در این فضا می گذرد. میز و صندلی باید در این فضا، برخلاف دیگر فضا های خانه، بسیار راحت باشد.

نور در دکوراسیون داخلی پذیرایی :

استفاده از نور طبیعی اهمیت زیادی دارد. همچنین درمورد نورمصنوعی بهتر است در فضای نشیمن از نور های متمرکز استفاده نشود، استفاده از نور های مخفی در ایجاد آرامش این فضا مناسب تر به نظر می رسند.

نور مخفی سرتاسری سقف

کف دکوراسیون داخلی پذیرایی :

کف نشیمن با سنگ، سرامیک یا پارکت فرش می شود. جنس و رنگ پوشش هایی که برای کف خانه، از جمله فضای نشیمن استفاده می شود می بایست با جنس و رنگ دیوار ها و آنچه که به عنوان رنگ و رویه مبلمان یاد می شود همخوانی داشته باشد.

نورمخفی

 

اصول مهم دکوراسیون داخلی پذیرایی :

هنگام شروع دکوراسیون داخلی پذیرایی، لوازم اصلی و اساسی اتاق را مد نظر داشته باشید. مبلمانی تطبیق پذیر و بی رنگ خریده، سپس آن گونه که دوست دارید به آن ها جلوه دهید.نقطه کانونی اتاق نشیمن را تعیین کنید. در اتاق نشیمن نقطه کانونی نقطه ای است که معمولاً تلویزیون، پنجره یا شومینه قرار دارد. با این حال در این نقطه می تواند هر چیزی باشد که می خواهید وقتی در اتاق نشیمن نشسته اید، آن را ببینید.

نحوه چیدمان در دکوراسیون داخلی پذیرایی :

بزرگ ترین وسایل خود را در نقطه کانونی قرار دهید. این وسیله احتمالاً مبل شما خواهد بود. جلوی مبل می توانید قالیچه پهن کنید. بین قالیچه و نقطه کانونی کمی فاصله بیاندازید.

بقیه وسایل خود را به شکل U در اطراف مبلتان بچینید. برای مثال در دو طرف مبل دو صندلی با یک زاویه قراردهید و میز را جلوی مبل قرار دهید، طوری که در دسترس باشد. سعی کنید شکل U ی متعادلی ایجاد کنید. اگر یک وسیله بزرگ را در یک طرف مبل قراردهید تعادلش با صندلی کوچکی که در طرف دیگر قرار دارد یا با لبه میز بر هم می خورد.

وسایلی مثل عکس های خانوادگی، آثار هنری و کوسن های رنگارنگ را به دکوراسیون داخلی پذیرایی اضافه کنید. دیوارهایی بی رنگ اتاق پذیرایی تان که همانند یک بوم نقاشی اند، طرح و نقش و تاروپود بیافزایید.

ارکان مهم در دکوراسیون داخلی پذیرایی :

سالن پذیرایی یکی از ارکان مهم خانه است و به این علت که اغلب محل دیدارها و گفتگوهای اعضای خانواده یا فامیل است بسیار مهم تلقی می شود، از این رو دکوراسیون داخلی پذیرایی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

دکوراسیون داخلی پذیرایی بخش مهمی از خانه بعد از راهروی ورودی خانه است ، که به چشم میخورد و تمامی دورهمی ها در این فضا برگزار می شود. پس باید در نوع چیدمان دکوراسیون ، رنگ آمیزی، انتخاب وسایل و لوازم مصرفی و.. در دکوراسیون داخلی پذیرایی بسیار دقت کرد.

بر این اساس می توان گفت که قدم اول در دستیابی به دکوراسیون داخلی پذیرایی که هم بتواند دارای زیبایی و هم دکوراسیونی شیک و خاص باشد مطالعه و دقت و توجه در چیدمانهای به روز این بخش از خانه است. چیدمانی که بر اساس سلیقه و اصول زیبایی شناسی چیده شده باشد حتما مورد توجه بسیاری از افراد قرار خواهد گرفت.

هارمونی در رنگ آمیزی در دکوراسیون داخلی پذیرایی :

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در دکوراسیون داخلی پذیرایی توجه به استفاده از رنگهاست. اگرخانه شما متراژ کمی دارد باید دقت کنید که بهترین رنگ برای رنگ آمیزی دیوارها و خرید مبل ها و سایر لوازم و وسایل مصرفی خانه برای دکوراسیون داخلی پذیرایی ، استفاده از رنگ های روشن مخصوصا رنگ سفید می باشد.

براساس روانشناسی رنگها ، رنگ سفید جز آن دسته از رنگهایی است که می تواند فضای خانه تان را بزرگ تر نشان دهد و برعکس رنگهای تیره که نور کمتری را منعکس می کنند با انعکاس بالای نور، روشنایی خوبی را نیز به اتاق پذیرایی شما ببخشد.

نکته مهم برای داشتن دکوراسیون  داخلی پذیرایی و ناهارخوری زیبا :

یکی از این نقاط طلایی که به راحتی و البته با  کمی دقت در آن می توان چیدمان خوبی را انجام داد و صاحب دکوراسیون داخلی پذیرایی چشم نوازی شد، «تلویزیون» است. تلویزیون جز وسایلی است که تقریبا در ساعاتی از روز تمام اهالی خانه را دور خود جمع می کند، پس چه خوب است اگر بتوانیم با مرکزیت بخشیدن به این وسیله، مبل ها و سایر وسایل مصرفی خودمان را بچینیم.

نقش پرده در دکوراسیون داخلی پذیرایی :

نقش پرده و فرش در دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی نقش عمده ای دارد. اغلب مردم علاقه بسیار زیادی به نصب پرده های رنگی و زیبا در خانه دارند و این امر سبب می شود که آنها با انتخابی آگاهانه به یک چیدمان زیبا دست پیدا کنند. برای این کار تنها کافیست که پرده هایی را انتخاب کنید که با نوع اندازه و وسایل خانه تان هماهنگی داشته باشد.

پرده در دکوراسیون داخلی پذیرایی می تواند درنیل به زیباترین دکوراسیون داخلی بسیار موثر باشد.پرده‌های زیبا می‌توانند وضعیت فضای کلی اتاق را بهبود بخشند. پرده‌های تک رنگ با سایه‌های براق حس شیک و اعیانی برای پنجره‌های شما خلاقیت دکوراسیون داخلی ایجاد می‌کنند.

پرده‌های کرکره‌ای انتخابی جایگزین برای پرده‌ها هستند و انتخاب مصالح نرم که چین‌ و پلیسه‌های زیبایی دارند نیز به فضا جذابیت خاصی می‌بخشند. علاوه بر این‌که پرده‌ها بایستی به ظاهر درجه یک و شیک باشند پرده‌های به سبک رومنی نیز اتاق شما را از نفوذ ورود نور خورشید محافظت می‌کنند.

ایجاد سطوح ناهمسان در دکوراسیون داخلی پذیرایی :

اگر شما دارای خانه ای با متراژ بالا هستید به راحتی می توانید با به کار بردن ایده تغییرسطح به خانه شیک و زیبا دست پیدا کنید. ایجاد سطوح ناهمسان در داخل سالن پذیرایی سبب می شود که هم بتوانید فضای مختص چیدمان مبل ها با میز ناهارخوری یا قفسه های تزئینی خود را از هم جدا کنید و هم با این کار جذابیت و زیبایی را به محیط زندگی خود ببخشید.

پس می توانید با کسب اطلاعات دقیق از متراژ منزل و مشورت با یک آرشیتکت به راحتی فضای داخلی خانه تان را تغییر دهید و صاحب دکوراسیون داخلی پذیرایی خاصی شوید.

نکات مهم :

دکوراسیون اتاق و نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی پذیرایی  ، نقطه کانونی انتخاب کنید که بایستی با لوازم جانبی اکسسوار تزئین شده باشد که توجه بیشتری را جلب می‌کند. برای مثال، اگر شومینه ‌ای را انتخاب می‌کنید که نقطه کانونی برای اتاق شما باشد، آن را با پیکره و مجسمه‌های مختلف تزیین کنید.

اصول اولیه  اجرای دکوراسیون داخلی پذیرایی و مشخصه های طراحی کلاسیک عبارتند از تداوم، تقارن، قاطعیت، زیبایی و ظرافت. این سبک تا آخرین جزییات تمام عیار، صحیح و دقیق است. رنگهای اصلی طراحی کلاسیک داخلی اصیل و آرام هستند و عبارتند از: بژ، شیری، خاکستری، صدفی، شرابی، طلایی، هلویی، نقره ای، زیتونی و آجری. دکوراسیون کلاسیک، تضاد و تند و تیزی و الحاقات زمخت را نمی پسندد.

تمامی رنگها باید نرم و گرم باشند و جو آرام و دنجی را در فضای داخلی ایجاد کنند.مصالح تمام شده نهایی دکوراسیون داخلی پذیرایی و کلاسیک باید از نوع مصالح طبیعی باشندـ همانند مرمر، کفپوشهای پارکت و بافتهای باکیفیت. مهم ترین خصوصیت سبک کلاسیک ایجاد حس اعیانی و اشرافی در فضای داخلی است. یکی از قوانین سبک کلاسیک اجتناب از هرگونه زیاده روی است که این اصل باید در تمامی مصالح به کار رفت است.

فضای زندگی خانوادگی مانند یک بوم نقاشی برای شماست، این فضا فرصتی است تا افراد خانواده شما برای ابراز علاقه و شخصیت خود زمانی را داشته باشند، همچنین داشتن تابلویی برای نشان دادن چیزهایی که دوست دارید بسیار تاثیر دارد.

قفسه‌های دیواری تعبیه کنید و با پر کردن این قفسه‌ها از کتاب‌های رنگارنگ ، یک حریم دنج و آرامش بخش برایشان به وجود آورید. با مبلمان چند منظوره می‌شود برای اتاق ناهارخوری رسمی یا اتاق خواب مهمان که به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد، نقشی مضاعف آفرید، در آشپزخانه‌ای وسیع می‌شود فضای کوچکی را به نشستن اختصاص داد .حتی اگر مبلمان پیشین خود را نو کرده‌اید تا در فضای تازه، از آن استفاده کنید، سعی کنید چیدن آن و امکاناتی که عرضه خواهد کرد، با فعالیت‌های افراد خانواده مناسبت داشته باشد.

برای آن دسته از افراد خانواده که به موسیقی علاقه دارند ،اتاق مورد نظرشان را به صورت آگوستیک درآورید. لوازم سمعی بصری را در قفسه‌های دیواری جا دهید تا از اشغال کف اتاق جلوگیری کرده باشید. محل کارهای خلاق را با توجه به نیازهای خاص آن کارها چیدمان و آذین کنید. برای نمونه، محیطی برای نقاشی کردن، کنار یک پنجره در نظر بگیرید تا فضایی دلباز و خلاقانه ایجاد شود.

ایجاد فضایی جداگانه درخانه های کوچک با دکوراسیون داخلی پذیرایی :

همه ما ایرانی ها به دکوراسیون داخلی پذیرایی و داشتن فضایی جداگانه برای پذیرایی از مهمان علاقه مندیم و دوست داریم سالن نشیمن و پذیرایی جداگانه ای در خانه خود داشته باشیم. اما گاهی اوقات کوچک و محدود بودن خانه این امکان را به ما نمی دهد.

اصول طراحی در دکوراسیون داخلی پذیرایی :

به کارگیری برخی از اصول طراحی داخلی می تواند در این راه به شما کمک کند. به طور مثال وجود آینه در بزرگ تر نشان دادن فضا شما را یاری خواهد داد. در انتخاب رنگ ها نیز باید دقت کافی داشته باشید. به این صورت که رنگ های خنثی مانند خاکستری، خاکی و سفید به عنوان رنگ اصلی فضا در رنگ گرفته شوند. در کنار انتخاب رنگ به انتخاب نوع کاغذ دیواری و پرده هم دقت داشته باشید. این دو مورد در بازتر و روشن تر شدن پذیرایی شما نقش اساسی خواهند داشت.

از جمله موارد دیگری هم که حتما باید توجه داشته باشید چیدمان پذیرایی و همچنین چیدمان مبلمان در آن فضاست. زیرا به راحتی می توانند فضای شما را از کوچک و تنگ بودن به یک سالن کاربردی تبدیل نمایند.

همۀ ما به فضایی برای استراحت و آرامش نیازمندیم که در آن احساس امنیت کنیم و این فضا جایی نیست غیر از محل زندگی ما. خانۀ هر شخص ، بزرگ ترین پناهگاه برای آرامش روح و جانش به شمار می آید. حال برای این آرامش ، نیاز به فضایی آرام بخش و دلنشین داریم که تنها با چیدمانی مناسب و بجا فراهم می شود.

برای ایجاد چنین فضایی نیاز به طراح و دکوراسیون داخلی داریم و خودمان نیز با رعایت برخی نکات ساده میتوانیم این فضا را ایجاد کنیم . برای داشتن محیطی آرام، از به هم ریختگی و آشفتگی اشیاء جلوگیری کنید و هر چیز را با نظم خود سر جایش قرار دهید. برای معماری داخلی سعی کنید از رنگهای آرامش بخش و نیمه گرم ،مانند کرم- بژ یا سبز- آبی یا بنفش – سفید و از این دسته طیف رنگی استفاده کنید. اگر فضای خانه تان کوچک است ، از آینه های بیشتری بهره بگیرید.

قاب عکس عزیزانتان را در گوشه ای از دیوار نصب کنید. فضای خانه را با گل و گلدان های مناسب آکنده سازید. دکوراسیون داخلی منزل را با تابلوهایی که با چیدمان طراحی داخلی هماهنگ است ، آذین کنید. تزیین محیط با برخی وسایل چوبی نیز میتواند سبب ایجاد انرژی مثبت در فضا شود.

به این پست چند ستاره می دید
[Total: 9 امتیاز از مجموع: 4.4]